Vzdelávací systém v USA
Vysoké školstvo v Spojených štátoch tvorí viac ako 4000 akreditovaných inštitúcií. Na rozdiel od mnohých krajín vysoké školy v USA nie sú riadené centrálne, ale sú akreditované nezávislými akreditačnými agentúrami na národnej alebo regionálnej úrovni, a preto je akreditačný systém amerických inštitúcií poskytujúcich vysokoškolské vzdelávanie úplne iný ako na Slovensku. Pre študentov je dôležité vedieť, či škola, na ktorú sa hlásia, patrí medzi akreditované univerzity. Informácie o akreditácii univerzít a študijných programov nájdete na Database of Accredited Postsecondary Institutions and Programs
V Spojených štátoch existujú v zásade tri typy inštitúcií, ktoré ponúkajú vysokoškolské vzdelanie: univerzity, vysoké školy a komunitné vysoké školy. Vysoké školy ponúkajú bakalárske (undergraduate studies) a magisterské a doktorandské štúdium (graduate studies).
Univerzity (universities) sú najkomplexnejším typom inštitúcie, ktorý ponúka vysokoškolské vzdelávanie na bakalárskom, magisterskom aj doktorandskom stupni. Môžu byť štátne alebo súkromné. Štátne univerzity, označované aj ako „verejné univerzity“, boli založené a sú podporované vládami jednotlivých štátov USA s cieľom poskytovať finančne dostupné vzdelávanie pre svojich občanov. Vo všeobecnosti verejné univerzity ponúkajú výskumné možnosti a štúdium v širokej škále študijných oblastí. Tieto univerzity sú zvyčajne veľmi veľké a prijímajú viac študentov ako súkromné univerzity. Záujmy študenta ovplyvňujú jednotlivý výber spomedzi rôznorodých možností.
Štvorročné vysoké školy zabezpečujú bakalárske štúdium v humanitných odboroch (ukončené titulom Bachelor of Arts – B.A.) alebo prírodovedných odboroch (ukončené titulom Bachelor of Science – B.S.).
Ďalší typom sú komunitné vysoké školy (tzv. community colleges, ktoré sa niekedy označujú ako junior colleges alebo two-year colleges – dvojročné vysoké školy). Poskytujú dvojročné študijné programy ukončené titulom Associate of Arts (A.A.) alebo Associate of Science (A.S.), ako aj technické a odborné programy. Ako už naznačuje ich názov, komunitné vysoké školy sú inštitúcie s úzkymi väzbami na miestne stredné školy, komunitné skupiny a miestnych zamestnávateľov. Náklady na školné na dvojročných školách sú často nižšie ako na štvorročných školách. Mnohé komunitné vysoké školy majú uzatvorené zmluvy s univerzitami, ktoré umožňujú študentom nadväzujúcich programov jednoducho prestúpiť do tretieho ročníka bakalárskeho programu tamojšej štátnej univerzity bez straty kreditov získaných na komunitnej vysokej škole.