Proshek - Fulbrightovo štipendium je financované z majetku pani Gabriely Proshekovej na počesť jej manžela, Dr. Charlesa E. Prosheka, významného lekára z Minneapolisu v Minnesote a bývalého československého honorárneho konzula.
Štipendium je určené vysokokvalifikovaným zástupcom lekárskej profesie, ktorí majú záujem o rozvoj lekárskych vied a posilnenie kultúrnych väzieb medzi Spojenými štátmi a Slovenskom. O štipendium sa môžu uchádzať lekári a vedci vo všetkých odboroch medicíny a v odboroch nadväzujúich na medicínu, ako sú stomatológia, farmácia, medicínska biológia, genetika, starostlivosť o zdravie a pod.
Štipendium poskytuje príležitosť výskumníkom v oblasti medicíny zúčastňovať sa pozorovania, konzultácií, výučby a výskumu na University of Minnesota Medical School počas 3 - 6 mesiacov. V rámci štipendia nie je možná klinická prax/výcvik.
Štipendisti vycestujú na pobyt na vízum kategórie J-1, s ktorým je spojená dvojročná podmienka pobytu v domovskej krajine po ukončení štipendia.
Študenti PhD. štúdia v nelekárskych odboroch
Výskumníci s titulom PhD. v nelekárskych odboroch
Štipendium vypláca University of Minnesota po získaní Social Security Number. Jeho výška je určená podľa výšky MMR (Monthly Maintenance Rate) pre danú lokalitu a pre každú kategóriu osobitne
Medzinárodná letenka v ekonomickej triede z bydliska štipendistu do Minnesoty
J-1 víza pre štipendistu a J-2 víza pre sprevádzajúcich rodinných príslušníkov
Mesačný príspevok, ktorého výška závisí od počtu rodinných príslušníkov
Zdravotné poistenie pre štipendistu vo výške zodpovedajúcej požiadavkám University of Minnesota (nezahŕňa rodinných príslušníkov)
Komisia poskytuje štipendistom pomoc pri príprave na pobyt v USA, ako aj počas samotného pobytu.
Uchádzači podávajú prihlášku online a Komisii nie je potrebné zasielať žiadne dokumenty.
Prihláška musí obsahovať: životopis, výskumný zámer projektu (Project Statement), 3 odporúčacie listy, pozývací list z University of Minnesota.
Formulár prihlášky na Fulbrightov program je jednotný pre celý svet. Pre správne vyplnenie prihlášky postupujte, prosím, podľa inštrukcií určených pre uchádzačov zo Slovenska.
Online prihláška na akademický rok 2025/26Uzávierka termínu prihlášok na akademický rok 2025/2026 je 15. februára 2025. Vybraní uchádzači budú nominovaní na štipendium. Túto nomináciu schvaľuje zástupca Proshekovej nadácie Lekárskej fakulty Minnesotskej univerzity.
Termín na podávanie prihlášok.
Uzávierka termínu na podanie prihlášok.
Úspešní uchádzači sú informovaní o nominácii na štipendium. Konečnú nomináciu schvaľuje zástupca Proshekovej nadácie Lekárskej fakulty Minnesotskej univerzity.
Štipendistom sú zaslané grantové dokumenty. Komisia zabezpečuje administratívu potrebnú na spracovanie žiadosti o udelenie víza a odchod do USA.
Komisia organizuje pre štipendistov pred odletom do USA povinné orientačné stretnutie.
So štipendistami, ktorí odchádzajú do USA, prebiehajú vízové pohovory na Veľvyslanectve USA v Bratislave.
Mám občianstvo Slovenskej republiky, ale pracujem v zahraničí. Môžem sa uchádzať o tento grant?
Áno, môžete. Avšak uprednostnení môžu byť uchádzači, ktorí žijú a pracujú na Slovensku.
Nie som občanom/občiankou Slovenskej republiky, ale mám väzby na inštitúciu na Slovensku. Môžem si podať prihlášku?
Cudzinci s iným štátnym občianstvom ako je slovenké, hoci majú väzby na slovenské inštitúcie, alebo trvalý pobyt na Slovensku, sa nemôžu uchádzať o Fulbrightove štipendiá na Slovensku. Ak si chcete podať prihlášku na Fulbrightov program, kontaktujte, prosím, Fulbrightovu komisiu alebo veľvyslanectvo USA vo svojej domovskej krajine, ktoré vám poskytnú viac informácií.
Postará sa Komisia o to, aby mi bolo poskytnuté neplatené alebo iné voľno v práci/na domovskej inštitúcii na účely štipendijného pobytu?
Uchádzač je zodpovedný za to, aby si zariadil neplatené voľno alebo inú formu uvoľnenia z práce na účely vycestovania. Takisto je zodpovedný za splnenie akýchkoľvek ďalších náležitostí potrebných na to, aby mohol prijať štipendium. Udelenie štipendia neznamená automaticky súhlas/povolenie na uvoľnenie z práce, pretože Rada ani Komisia nie sú oprávnené na udelenie takéhoto súhlasu/povolenia.
Môžu členovia rodiny cestovať do USA so mnou?
Áno, ak spĺňajú definíciu „rodinný príslušník“, t. j. manžel/ka alebo dieťa, ktoré je finančne odkázané na štipendistu, pričom nie je staršie ako 21 rokov. Komisia poskytuje pre sprevádzajúcich rodinných príslušníkov mesačný príspevok 300 USD/mesiac (jeden rodinný príslušník) a 400 USD/mesiac (dvaja a viac rodinných príšluníkov) a pomáha im so zabezpečením potrebných víz J-2. Štipendista však musí zdokladovať dostatok finančných zdrojov na pokrytie životných nákladov počas pobytu pre rodinných príslušníkov. Pre konkrétne sumy prosím kontaktujte Komisiu.
Potrebujem k prihláške priložiť aj výsledok testu TOEFL alebo iné potvrdenie o znalosti anglického jazyka?
Nevyžaduje sa, ale v prípade, že také potvrdenie alebo certifikát máte, priložte ho k prihláške. Odborná znalosť jazyka bude ďalej preverená na osobnom pohovore.
Existuje vekový limit na Proshek - Fulbright Program?
Nie, neexistuje. Uchádzači sú vyberaní bez ohľadu na vek, rasu, farbu pleti, náboženstvo, pohlavie, národnosť, zdravotné postihnutie, politickú orientáciu, rodinný stav, rodičovstvo, alebo sexuálnu orientáciu. Očakáva sa však, že štipendista sa vráti na svoju domovskú inštitúciu a bude profesionálne aktívny aspoň 5 rokov.
Potrebujem získať pozývací list z University of Minnesota Medical School ?
Áno a je výlučnou zodpovednosťou uchádzača, aby pozývací list získal. Od uchádzačov sa ďalej vyžaduje, aby pozývací list nahrali do online prihlášky. V prípade, že nemáte vlastný pozývací list z pracoviska University of Minnesota, môžete kontaktovať Dr. Veroniku Bachanovu , ktorá Vám na základe Vášho projektu sprostredkuje kontakt na vhodné pracovisko na Medical School.
Vyžaduje Komisia nejakú konkrétnu formu pozývacieho listu?
Forma pozývajúceho listu nie je predpísaná, ale pozývací list by mal byť na hlavičkovom papieri prijímajúcej inštitúcie a podpísaný. V liste majú byť uvedené nasledujúce informácie – meno uchádzača, presný dátum začiatku a konca navrhovaného pobytu na hosťovskej inštitúcii, aktivity súvisiace s navrhovaným projektom, vrátane očakávaných výstupov. Zároveň odporúčame, aby v pozývacom liste boli uvedené aj ďalšie podmienky, za ktorých sa bude realizovať pobyt, napr. zabezpečenie prístupu do knižnice, poskytnutie kancelárskeho stola alebo iného vybavenia. Je takisto vhodné, aby v ňom boli uvedené aj informácie o súčasnej, prípadne budúcej spolupráci. Odporúčame pozrieť si všetky náležitosti pozývacieho listu v inštrukciách k vyplneniu prihlášky.
Môžem zmeniť dátum navrhovaného pobytu na hosťovskej inštitúcii po podaní prihlášky?
Áno, dátum nástupu alebo odchodu je možné zmeniť, a to po dohode s hosťovskou inštitúciou a so súhlasom Komisie.
Môžem sa prihlásiť na tento program opätovne v prípade, že nebudem úspešný/á?
Uchádzači, ktorí neuspeli, môžu podať prihlášku opätovne v ďalších termínoch na prihlasovanie dovtedy, kým spĺňajú všetky podmienky na prijatie.